Adaptogeenid & Tänapäeva teadus

Adaptogeenide avastamine ja kasutuselevõtt tänapäeva teaduse poolt on suhteliselt uus nähtus seda tüüpi ravimite kasutamise kontektstis traditsioonilistes ravimtaimedel põhinevates ravipraktikates nagu Hiina meditsiin ja Ayurveda meditsiin juba aastatuhandete vältel.

Adaptogeenide mõju,

 • Aitavad keha tasakaalustada ja vähendavad füsioloogilisi kui ka psüühhilisi stressi ajendeid
 • Adaptageenid aitavad kehal kohaneda muutustega, näiteks kui su immuunsüsteem töötab ülemäärase pingega, adaptageenid korrigeerivad             seda allapoole, kui aga liiga aeglaselt, siis ülespoole. Nad töötavad kui kahesuunaline modulaator.
 • Adaptageenid ei mõju negatiivselt ka meie keha homöostaasile, nad on ohutud ja ei mõjuta keha tavafunktsioone rohkem kui soovitud. [1].

Traditsiooniline Hiina meditsiin käsitleb stressi ja meie sisemist enesealalhoiu süsteemi kui pidevas arengus tasakaalusüsteemi. Adaptageenid säilitavad meie füsioloogilise süsteemi tasakaalu, vältides ülemäärasust ja vaegtalitlust (yin yang theory). See et mõni taim kuulub adaptogeenide hulka, on tema hindamiseks ainult üks aspekt. Igal taimel on lisaks adaptogeeniks olemisele veel omad funktsioonid, näiteks;

 

Turmeric (Kurkum) on kasutusel adaptogeenina nii Lääne- kui ka Ida meditsiinis

Lääne meditsiinis vähendab Kurkum meie kaitsemehhanismidele kohanduvat survet mitmel viisil;

 • Kontrollides meie immuunsüsteemi maksa töö kontrolli kaudu ja selle kaudu, kuidas meie närvisüsteem vastab stressile, vähendades stressorite       ägedusastet.
 • Põletikke vähendades ja kontrolli all hoides
 • Vähendades vere lipiide
 • Alalndades vererõhku
 • Vähendades trombotsüütide agregatsioonis

Hiina meditsiinis on kurkum (Yu Jin) olnud Tang’i dünastia (618-907) aegadest ja kasutati peamiselt;

 • Vere ja Qi tsirkulatsiooniks (vähendades valu ja põletikke trauma korral, rinna, menstruaal, küljevalude puhul, kiirendades paranemist)
 • Parandab meeleolu (rahustab ärevuse, südamepekslemise, uitmõtete korral)
 • Parandab seedimata toidu seedimist suurendades sapi eritust
 • Kurkum on jahutav taim, vähendades temperatuuri toksilist mõju verele [2]

Paradigma muutus suhtumises tervisesse

Vaatleme keha kui mikrokosmost makrokosmoses.

Ashwagandha / Withania; Supports the parasympathetic nervous system, Acetylcholine esterace inhibitor (sleep quality, digestion, detox short term memory, concentration, recovery, meditation), building up the chemical which has the opposite effect to stress.[3]

Shisandra; Antioxidant, protects the liver, tonifies the nervous system, commonly used in Chinese medicine to reduce anxiety, calm the mind, whilst still being able to increase endurance and energy and libido.[4]

Rhodiola (Hong Jing Tian); more sedative adaptagen, reduces the adrenal crash, reduces the affects of palpitations and anxiety often caused by excessive adrenal output. Rhodiola “enhances the transport of the serotonin precursors, tryptophan and 5-hydroxytryptophan (5HTP), into the brain. This promotes the secretion of beta-endorphins by the brain and thus promotes a feeling of mental ease and contentment”[5]

 

The paradigm shift in thinking about health

Viewing the body as a microcosm of the macrocosm.

Adaptogeenid toimivad indiviidile läbi harmoonia loomise põhiolemuslikesse füsioloogilistesse mehhanismidesse, vastandina sümptomaatilisele ravile. Nad mõjuvad igale indiviidile vastavalt sellele, mida iga individuaalne süsteem vajab. Näiteks võib ühel samal taimel olla samal viisil manustatuna olla 2 erinevat efekti 2-le eri inimesele vastavalt sellele, mida eri indiviidid sellelt adaptogeenselt taimelt vajasid. Näiteks isik kes on kurnatud neerupealsete ületootlusest, saab adaptogeeni võttes lisaenergiat, aga hüperaktiivsel isikul sama taim alandab eneria taset.

Meie arusaam “hullusärk” tüüpi farmatseutilise lähenemise negatiivsetest mõjudest ravis on pöördunud otsingutele holistilist tüüpi lähenemisega praktikatele tänapäevases meditsiinis. Traditsooniliste ravimtaimede kasutamist ühendatakse tavapärase farmakoloogiaga. Adaptogeenid on igal juhul “mitte kahjustav” lähenemine ravile.

Kui me vaatame oma mikrokosmost peegeldusena makrokosmosest, immuunsus loob hõõrdumist ja diferentseerumist (yin ja yang’i pidev voog), kohanemine loob kooskõla (yin – yang’is ja yang – yin’is). Immuunsus on sageli tekkinud tahtest ja ründe mehhanismidest, samas kui kohanemine tekib sageli armastusest ja ühtekuuluvusest. Immuunsus seisneb polariseeritud isiksuses ja kohanemises, seisneb kogukonna, elustiku ühendamises, neid mõlemaid on vaja harmooniaks.

Kasutades taimseid stressivastaseid adaptogeene, suurendame oma olemuslikku elujõudu ja terviklikkust üle immuunsuse, suurendame meie süsteemset vastupanuvõimet stressile ja stressoritele, ning võimendame oma oskust aktsepteerida, lubada ja kohaneda stressoritega. See on võti naasmisele, meie kui teadvuse kandjatele, oma sisemise/individuaalse ja välise/kollektiivse tervise juurde, mida sooviksime nii enesele, kui ka oma lähedastele, kaasa arvatud Emake Maa.

 

 

[1] https://templeturmeric.com/ingredients/turmeric-as-an-adaptogen/

[2] https://www.itmonline.org/arts/turmeri3.htm

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3648782/

[4] https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-376-schisandra.aspx?activeingredientid=376&activeingredientname=schisandra

[5] https://www.craneherb.com/shared/articles/19_Rhodiola_New_Adaptogen.aspx

 

Tagasi Blogisse