Kurkum: Võimas põletikuvastane ravimtaim

Idamaise kultuuri traditsioonides, sealhulgas Hiina meditsiinis ja Ayurvedas, on kurkum’it hinnatud mitte ainult selle sooja, vürtsise maitse poolest, vaid selle võimsate tervendavate omaduste tõttu juba enam kui 4000 aastat. Eriti India köögi retseptides tuginetakse kurkum’ile peamise koostisosana paljudes toitudes … kuigi mitte ainult toiteväärtuse tõttu, vaid ennetamaks vaevusi, valu, haigusi.

Indias on kurkumit juba kaua austatud kui “püha pulbrit”, ja seda on kasutatud juba sajandeid haavade, infektsioonide ja teiste terviseprobleemide raviks. Tänapäevased uuringud kinnitavad paljusid selle kohta käivaid rahvapärimuslikke väited, leides selle olevat paljude hämmastavate omadustega: antioksüdant, vähivastane, antibiootikum, viirusevastane ja teisigi veel.

Uuringud on näidanud, et kurkumi võimsad põletikuvastased ja antioksüdantsed omadused on leitud ühes võtmetähtsusega juure koostisosas – kurkumiinis. See ühend on näidanud mõju sadadele geenidele, ja see pärsib nii toimimist kui ka sünteesi cyclooxygenase -2 (COX2) ja 5-lipooxygenase (5-LOX) puhul, aga ka teistel ensüümidel, mis on põletikuprotsessidel kaasatud.

 

Põletik

Põletik on normaalne ja vajalik protsess, mis tekib siis, kui keha valged verelibled ja kemikaalid kaitsevad sind võõraste sissetungijate vastu nagu bakterid, viirused jne. Põletikuliste protsessidega kaasneb kudede ärritus, mida iseloomustab valu, punetus, turse, ja ka soojus, selline mida tunnevad sageli osteoartriiti põdevad patsiendid.

Sa vajad teataval määral põletikke oma kehas, et püsida terve. Siiski on võimalik, üha sagedasematel juhtudel, et põletikulised reaktsioonid väljuvad kontrolli alt. Kui see jääb välja ravimata, võib põletikest saada krooniline terviseprobleem – põhjustades ülemäärast põletikku kehas ja seisundit, mis võib olla seotud astma, allergiate, autimmunoloogiliste haiguste, südamehaiguste, vähi ja paljude teiste haigustega, olenevalt milliseid organeid põletik mõjutab. Paljud patsiendid pöörduvad sellistel juhtudel steroidivabade põletikevastaste (NSAIDs) ja valuvaigistavate preparaatide poole, mida saab osta käsimüügist apteekidest, et valuga toime tulla. Aga regulaarne, krooniline seda tüüpi ravimite kasutamine on seotud tõsiste kõrvalmõjudega, nagu näiteks kardiovaskulaarsed -, seedetrakti probleemid, aga ka neeru ja maksa kahjustused.

 

Turmerix

Me teame, et kurkumi sissevõtmisel puhtal kujul, meie keha ei oleks suuteline selle imendumisega hakkama saama, seetõttu oleme selle kombineerinud 16 erineva maitsetaime, juure ja vürtsidega – saamaks …

 

Tagasi Blogisse